napisz do autora

Mirosław P. Jabłoński

Mirosław Piotr JabłońskiMirosław Piotr Jabłoński (ur. 26 maja 1955 w Zakopanem) – polski pisarz science-fiction, tłumacz, scenarzysta filmowy, dziennikarz i podróżnik.

W 1981 ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Absolwent zaocznego Studium Scenariuszowego przy PWSFTviT w Łodzi.

Laureat twórczego Stypendium Miasta Krakowa w 1988 roku.

Jego debiutem w literaturze fantastycznonaukowej było opowiadanie Drzewo genealogiczne zamieszczone na łamach „Nurtu” (1/1978). Drukował również w „Gazecie Krakowskiej”, „Problemach”, „Piśmie Literacko-Artystycznym”, „Fantastyce”, „Fenixie”. Debiutem książkowym Jabłońskiego była powieść Kryptonim 'Psima' (Iskry 1982), należąca do nurtu klasycznej fantastyki. Scenariusz filmu Piotra Szulkina Ga, ga. Chwała bohaterom zainspirowany był częściowo tą właśnie powieścią oraz filmem Twaróg Pier Paola Pasoliniego. Jako dziennikarz pracował i współpracował z krakowską „Gazetą Towarzyską”, „Czasem Krakowskim”, „Gazetą Krakowską” oraz „Gazetą Wyborczą”, a obecnie głównie z nowojorskim „Nowym Dziennikiem”, w którym publikuje reportaże z podróży. Członek krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Z recenzji...

Jeżeli na powieści Mirosława P. Jabłońskiego zakończy się historia polskiej SF, nie będę miał pretensji do losu. "Duch czasu" to niewątpliwie godne uwieńczenie - ostatni, szalony skowyt na gruzach świetnego niegdyś imperium.

copyright Mirosław P. Jabłoński | Webdesign Aem Paul Huppert Powered by Ceti